مهم ترین نکات فینال لیگ قهرمانان

مهم ترین نکات فینال لیگ قهرمانان

ورزشگاه ومبلی لندن شاهد برخی از بهترین لحظات تاریخ فوتبال اروپا در طول این سال ها بوده و شنبه شب نیز قرار است به این لحظات تاریخی افزوده شود.

به گزارش تیکسر، چند نکته کلیدی را در آستانه فینال لیگ قهرمانان اروپا بین دو تیم بوروسیا دورتموند و ریال مادرید مرور می کنیم:

پایان خوش برای رویس یا کروس؟

مارکو رویس پس از 12 سال و 428 بازی برای باشگاه محبوبش دورتموند، در پایان فصل به دوران حرفه ای اش در این تیم پایان خواهد داد و این دیدار آخرین بازی او با پیراهن دورتموند است. ادن ترزیچ، سرمربی تیم آلمانی، رویس را «افسانه زنده» توصیف کرده است. این بازیکن پس از پیوستن به دورتموند از گلادباخ در سال 2012، با ثبت 170 گل و 131 پاس گل درخشان ظاهر شد.

برای تونی کروس از ریال مادرید نیز این بازی، آخرین بازی دوران باشگاهی او خواهد بود. کروس تصمیم گرفته است پس از یورو 2024 از فوتبال خداحافظی کند. او با ریال مادرید چهار قهرمانی در لیگ قهرمانان را به دست آورده و به دنبال پنجمین قهرمانی در این رقابت هاست.

تقابل دو ستاره انگلیسی

اولین فصل جود بلینگام در مادرید پس از جدایی او از دورتموند چشمگیر بوده است. این بازیکن 20 ساله در 132 بازی برای دورتموند 24 گل به ثمر رسانده ولی تنها در 40 بازی در اسپانیا، 23 گل به ثمر رسانده است. او در ورزشگاه ومبلی با یک ستاره انگلیسی دیگر روبه رو می شود که در دورتموند نیز با هم بازی کرده اند: جیدون سانچو.

جیدون سانچو اکنون 24 ساله است و و قبل از رفتن به منچستریونایتد 50 گل در سه فصل برای تیم آلمانی به ثمر رساند. دوران حضور او در یونایتد به دلیل اختلاف با تن هاخ خوب پیش نرفت و او تصمیم به بازگشت به آلمان و دورتموند گرفت.

آنچلوتی به دنبال افزایش رکورد

جوزپ گواردیولا، باب پیزلی و زین الدین زیدان سه بار به عنوان مربی در این رقابت ها قهرمان شده اند ولی هیچکدام به رکورد کارلو آنچلوتی که چهار قهرمانی – دو بار با میلان و دو بار با ریال مادرید – کسب کرده نمی رسند و زیر سایه او قرار می گیرند. این مربی 64 ساله که دو بار به عنوان بازیکن در میلان قهرمان لیگ قهرمانان شد، اکنون برای ششمین بار در فینال لیگ قهرمانان اروپا حضور دارد.

آنچلوتی نسبت به این رکورد فروتن بوده و معتقد است این رکورد به خاطر بازیکنان تیمش به دست آمده است: «واقعاً از بازیکنانم سپاسگزارم چون آنها واقعاً سخت کار کردند. فکر می کنم این بهترین تیمی است که تا به حال در دوران حرفه ای ام داشته ام.»

مودریچ، کارواخال، گولر و اوزجان هم به دنبال رکورد

آنچلوتی تنها کسی نیست که در ورزشگاه ومبلی نقطه عطف خاصی را در ذهن دارد. دو بازیکن ریال نیز می توانند نامشان را در کتاب رکوردها ثبت کنند. اگر مادرید دوباره قهرمان شود، لوکا مودریچ و دنی کارواخال به رکورد پاکو جنتو خواهند رسید و تنها بازیکنانی می شوند که شش بار قهرمان جام باشگاه های اروپا (لیگ قهرمانان اروپا) شده اند.

این دو بازیکن که اکنون به ترتیب 38 و 32 ساله اند، هم اکنون در کنار کریم بنزما و کریستیانو رونالدو به عنوان پرافتخارترین بازیکنان در دوران لیگ قهرمانان اروپا قرار دارند. آردا گولر از مادرید و صالح اوزجان از دورتموند نیز امیدوارند اولین بازیکنان ترکیه ای نام بگیرند که قهرمانی در لیگ قهرمانان را به دست می آورد.

فینال پر گل؟

این تیم ها برای پانزدهمین بار در رقابت های باشگاهی به مصاف هم خواهند رفت و تاریخ حاکی از آن است که دیدارهای این دو تیم همیشه پر گل بوده است. در 14 مسابقه قبلی بین این دو تیم 43 گل به ثمر رسیده است که میانگین 3.07 گل در هر بازی را نشان می دهد. در چهار بازی اخیر بین این دو تیم 17 و در هر بازی حداقل چهار گل زده شده است.

البته فراموش نکنید چهار فینال آخر همگی با نتیجه یک بر صفر به پایان رسیده اند. آخرین فینالی که یک بر صفر نشد، پیروزی 3-1 مادرید مقابل لیورپول در سال 2018 بود.

پایان خبر تیکسر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مهم ترین نکات فینال لیگ قهرمانان" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مهم ترین نکات فینال لیگ قهرمانان"، کلیک کنید.