گزارش اندیشکده آمریکایی از حمله «بی فایده » اوکراین که می توانست به فاجعه منجر شود

به گزارش تیکسر، پایگاه تحلیلی «Responsible Statecraft» در مقاله ای به اشتباه بزرگ اوکراین در حمله به 2 رادار هشدار هسته ای روسیه پرداخت؛ اقدامی که ممکن بود به یک تقابل هسته ای گسترده منجر شده و واکنش متقابل شدید روسیه را در پی داشته باشد.

به گزارش این پایگاه تحلیلی که متعلق به اندیشکده آمریکایی «کویینسی» است، در 22 مه، حمله پهپادی اوکراین به دو رادار هشدار زودهنگام حمله هسته ای روسیه در «آرماویر» جهان را به طرز خطرناکی به یک حادثه هسته ای فاجعه بار نزدیک کرد. اوکراین همچنین در 26 مه سعی در حمله به یک ایستگاه رادار در «اورسک» را داشت که «خوشبختانه ناکام ماند».

به گزارش تیکسر، حمله پهپادی اوکراین به آرماویر اقدام چشمگیری بود که آسیب هایی جدی به هر دو رادار روسیه وارد کرد و احتمالاً افسران عالی رتبه نیروهای موشکی استراتژیک روسیه را وادار به تشکیل جلسه ای اضطراری کرد. چنین حمله ای ممکن بود اقدام متقابل شدید روسیه را در پی داشته باشد و به یک درگیری گسترده تر بدل شود.

گزارش اندیشکده آمریکایی از حمله «بی فایده » اوکراین که می توانست به فاجعه منجر شود

روسیه برای نظارت بر پرتاب های موشکی رقبای خود یک سامانه رادار هشدار هسته ای زودهنگام متراکم و توانمند را توسعه داده که از بیش از 30 رادار بزرگ تشکیل شده است. این رادارها عنصر اساسی سامانه هشدار هسته ای زودهنگام روسیه هستند؛ سامانه ای که هرگونه اختلال در آن می تواند به بروز سوءتفاهم های جدی و حتی آماده باش نیروهای هسته ای روسیه منجر شود.

به گزارش این اندیشکده آمریکایی، روسیه از سامانه فضایی هشدار موشکی برخوردار نیست و این رادارها نقشی حیاتی در رصد امنیت آسمان این کشور دارند. ازاین رو، بروز هرگونه اختلال در عملکرد آن ها روسیه را به شدت در برابر حملات هسته ای احتمالی آسیب پذیر می کند و این برای مسکو مسیله ای بسیار جدی است.

اوکراین در حالی با حمله به این رادارها خطر بروز یک جنگ هسته ای را افزایش داده، که این دو رادار اساساً خطری برای اوکراین محسوب نمی شوند. به دلیل انحنای کره زمین، رادارهای هشدار هسته ای در آرماویر که تصویر آن ها پس از حمله در زیر آمده، توان رصد موشک هایی که از خاک اوکراین شلیک شده و مسیر خود را در ارتفاع پایین طی می کنند، ندارند.

گزارش اندیشکده آمریکایی از حمله «بی فایده » اوکراین که می توانست به فاجعه منجر شود

این رادارها به دلیل انحنای زمین نمی توانند اشیاء نزدیک به سطح، مانند هواپیماها بر فراز اوکراین یا موشک های پرتاب شده از ساحل دریای سیاه را تشخیص دهند. حتی موشک های آمریکایی «اتکمز» که تا 40 کیلومتر ارتفاع می گیرند، در اغلب مواقع به چشم این رادارها نمی آیند. بنابراین این رادارها تهدید مستقیمی برای هواپیماها یا موشک های اوکراینی محسوب نمی شوند و حمله پهپادی کی یف به آن ها توجیه پذیر نیست.

این اندیشکده همچنین در این مقاله به سیاست های «بیل کلینتون» رییس جمهور اسبق آمریکا علیه همکاری نظامی با روسیه اشاره کرد. 30 سال قبل، پیشنهاد شده بود که آمریکا در ساخت سامانه هشدار فضایی به روسیه کمک کند تا احتمال بروز هرگونه سوءتفاهم در مسیله هسته ای کاهش یافته و این دو قدرت هسته ای در این زمینه تنش های کمتری را تجربه کنند. گرچه این اقدام به نفع روسیه و آمریکا و دیگر کشورهای جهان بود، اما کلینتون با آن مخالفت کرد.

روسیه امروز سامانه هشدار فضایی کارآمدی ندارد و ابزار اصلی این کشور برای شناسایی حملات هسته ای احتمالی از سوی کشورهای غربی، همین رادارهایی هستند که اوکراین اخیراً به آن ها حمله کرد؛ حمله ای غیرمسیولانه که گرچه برای اوکراین سودی نداشت، اما خطر تشدید جدی تنش ها را افزایش داد.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گزارش اندیشکده آمریکایی از حمله «بی فایده » اوکراین که می توانست به فاجعه منجر شود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گزارش اندیشکده آمریکایی از حمله «بی فایده » اوکراین که می توانست به فاجعه منجر شود"، کلیک کنید.