پرمصرف ترین داروها در 1402 / 116 قلم دارو در فهرست گران ترین تجویزها

به اذعان مسوولان سازمان بیمه سلامت ایران، در سال 1402 نیز مانند سال 1401، داروهای بیماران دیابتی و قلبی و عروقی پرمصرف ترین داروها در کشور بودند.

مهندس امیرحسین حبیبیان – معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران در گفت وگو با تیکسر در این باره اعلام کرد: بر اساس اطلاعات سامانه نسخه الکترونیک، در سال 1402 مثل سال 1401 پُرمصرف ترین داروهای کشور ابتدا داروهای بیماران دیابتی و در رتبه بعدی داروهای بیماران قلبی و عروقی بوده اند.

حبیبیان افزود: اطلاعات سامانه نسخه الکترونیک در سال 1402 نشان می دهد، 116 قلم داروی تجویز شده در فهرست گران ترین داروهای تجویزی در کشور است که این داروها بیشتر برای بیماران خاص و صعب العلاج، مصرف شده است.

وی گفت: برخی از این داروها، بیش از 70 میلیون تومان قیمت دارد. برای بیماران مبتلا به موکوپلی ساکاریدوز نیز داروی تجویزی با قیمتی بیش از یک میلیارد تومان نیز در این سامانه ثبت شده است که به صورت رایگان در اختیار این بیماران قرار گرفته است.

معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران، با اشاره به اینکه پُر مصرف ترین داروهای کشور، مربوط به بیماران دیابتی است، افزود: تعداد 240 میلیون داروی متفورمین در سال 1402 تجویز شده که در مقایسه با سال قبل از آن 30 درصد افزایش داشته است و پس از آن داروهای آ اس آ و لوزارتان که در پُرفشاری خون استفاده می شوند، قرار دارند.

وی همچنین گفت: در 15 استان کشور پر مصرف ترین داروها ابتدا داروهای بیماران دیابتی و در رتبه بعدی داروهای بیماران قلبی و عروقی است که عبارتند از استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، همدان، قزوین، قم، اصفهان، یزد، کردستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، البرز، زنجان و گیلان. در 16 استان کشور نیز پر مصرف ترین ابتدا داروهای بیماران قلبی و عروقی و در رتبه بعدی داروهای بیماران دیابتی است که عبارتند از استان های تهران، سمنان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و بوشهر.

حبیبیان ادامه داد: در سال 1402 همچنان داروی انسولین قلمی، پُر هزینه ترین داروی تجویزی بوده که مبلغی بالغ بر 440 میلیارد تومان برای این دارو از سوی سازمان بیمه سلامت هزینه شده است.

معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران، با اشاره به افزایش 20 تا 30 درصدی صدور نسخه های الکترونیک در ماه های مختلف سال 1402 نسبت به سال قبل از آن، گفت: از ابتدای اجرای طرح نسخه الکترونیک تا کنون بیش از 290 میلیون نسخه الکترونیک ثبت شده که در ماه های انتهایی سال 1402 حدود 12 میلیون نسخه در ماه در سطح کشور توسط پزشکان تجویز شده است.

پایان خبر تیکسر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرمصرف ترین داروها در 1402 / 116 قلم دارو در فهرست گران ترین تجویزها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرمصرف ترین داروها در 1402 / 116 قلم دارو در فهرست گران ترین تجویزها"، کلیک کنید.