نشستن طولانی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد

نشستن طولانی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد

آفتاب نیوز :

دکتر محسن رجب نیا اظهار کرد: سرطان روده بزرگ بعد از سرطان سینه دومین سرطان شایع در زنان و بعد از سرطان پروستات و معده سومین سرطان شایع در مردان است. این سرطان یکی از سرطان های دستگاه گوارش است که در مراحل اولیه می تواند بدون علامت باشد و صرفا در مراحل غربالگری یا زمانی که به هر دلیلی بیمار کولونوسکوپی و یا آزمایش خون در مدفوع انجام می دهد، پزشک متوجه شود که بیمار ضایغه ای در روده دارد و اقدام به بررسی های بیشتر کند .

تغییر در اجابت مزاج شایعترین علامت سرطان روده بزرگ 

وی افزود: در مراحل پیشرفته تر این بیماری، بیمار می تواند دچار کم خونی شود یا علامت بالینی، دردهای شکمی، کاهش وزن و خونریزی داشته باشد. اما شایعترین علامت سرطان روده بزرگ یک تغییر در عادت اجابت مزاج است که مدتی به طول انجامیده است. یعنی ممکن است تا مدتی دچار مشکل در دفع به صورت اسهال یا یبوست باشد، مطالعات نشان داده، تغییر در اجابت مزاج شایعترین علامت سرطان روده بزرگ است.

دکتر رجب نیا ادامه داد: عوامل خطر این سرطان یکسری سندروم های ژنتیکی هستند، یعنی زمانی که در چند نسل از خانواده سرطان روده بزرگ یا گوارشی دیده شده، قطعا این احتمال به صورت ژنتیکی برای ابتلا به این سرطان در آنها بالا خواهد بود و این افراد نیازمند اقدام سریعتر و جدی تری برای غربالگری تشخیص و درمان در سنین پایین تر دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز بیان کرد: اگر بستگان درجه یک حتی در یک مورد سرطان روده بزرگ یا پولیپ های پر خطر داشته اند یا مبتلا به بیماری التهابی روده هستند، این از عوامل خطر ابتلا سایرین به این نوع از سرطان است.

این فوق تخصص گوارش و کبد در ادامه گفت: همچنین چاقی، مصرف بالای گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده، استعمال دخانیات، مخدرها، الکل، فعالیت ناکافی و نشستن های طولانی افراد را مستعد ابتلا به این سرطان می کند. جالب است بدانید که در مورد سرطان روده بزرگ مطالعات نشان داده، نشستن طولانی ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

غربالگری سرطان روده بزرگ از 50 سالگی ضروری است

وی افزود: تشخیص این سرطان از طریق کولونوسکوپی انجام می شود. نکته بسیار مهم این است که در مورد این سرطان در زمانی که بی علامت است، غربالگری وجود دارد و حتی سالمترین فرد هم باید از 50 سالگی غربالگری این نوع سرطان را انجام دهد. حتی اگر تمام آزمایش های فرد سالم و هیچ دارویی مصرف نمی کند و بیماری و سابقه ابتلا به این سرطان را ندارد، باید این غربالگری انجام شود.

این پزشک ادامه داد: در مورد افرادی که سابقه سرطان گوارش و پولیپ های پر خطر در خانواده درجه یک خود دارند، این غربالگری باید از سن 40 سالگی انجام شود. سپس با انجام کولونوسکوپی و بر اساس نتیجه آن تصمیم می گیریم که دفعه بعد چه زمانی این غربالگری مجددا باید انجام شود.

دکتر رجب نیا در ادامه اظهار کرد: روش های جایگزین تشخیص این نوع از سرطان آزمایش خون مخفی در مدفوع است، ولی به اندازه کولونوسکوپی حساس و دقیق نیست و وجود علایم در آن فقط نشانه خطر است. اما کولونوسکوپی امکان تشخیص و درمان را در همان لحظه حین انجام کولونوسکوپی فراهم می کند و بهتر است.

وی افزود: پیشگیری از سرطان روده بزرگ هم روش غربالگری و حذف عوامل خطر، اصلاح سبک زندگی، ورزش، تغذیه سالم است. مطالعات نشان داده علاوه بر سبزیجات میوه، فیبر که در تمام سرطان ها مفید است، مصرف سیر، لبنیات، ماهی و قهوه در کاهش ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ بسیار مهم است. لازم است مانند تمام سرطان ها حتما به بروز علایم توجه کرده و به موقع به پزشک مراجعه شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نشستن طولانی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نشستن طولانی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد"، کلیک کنید.