موسیقی به کاهش گریه نوزادان نارس کمک می کند؟

موسیقی به کاهش گریه نوزادان نارس کمک می کند؟

تحریک موسیقایی برای نوزادانی که نارس یا کم وزن به دنیا می آیند، در عین حال که گریه های آرام ناپذیر را به شکل چشمگیری کاهش می دهد، منجر به بهبود مجموعه ای از سنجه های فیزیولوژیکی از جمله ضربان قلب و تنفس می شود!

به گزارش تیکسر، وقتی فعالانه به خلقِ هر نوعی از موسیقی می پردازیم، مهارت های موسیقایی را پرورش می دهیم. انواع مهارت هایی که پرورش می یابند، میزان رشد آنها به موارد پیش رو بستگی دارد: ماهیت فعالیت، مدت زمان اختصاص یافته مهارت های یادگیری فرد، و ماهیت و کیفیت تدریس یا مواد آموزشی. خلق فعالانه موسیقی، افزون بر توانایی های موسیقایی می تواند مجموعه ای از مهارت های دیگر را در زمینه سامعه، تمرکز حافظه سواد آموزی ریاضیات و استدلال مبتنی بر زمان و مکان (قابلیت تصویر کردن یک الگوی فضایی و درک این که اجزا یا قطعات چطور می توانند در آن فضا جور شوند) در کودکان خردسال تقویت کند. برای کودکان در سنین بالاتر ممکن است فوایدی از منظر کمال کلی وجود داشته باشد، در عین حال بزرگسالان مسن تر از تقویت تمرکز توجه و حافظه گزارش می دهند.

ثبات احساسی احساسات مثبت و خوش بینی

ما در زندگی روزمره از موسیقی برای مدیریت حالات و احساسات خود استفاده می کنیم. تاثیر موسیقی در رضایت خاطر روانی و سلامتی تا حد زیادی، هر چند نه به تمامی، از طریق احساساتی است که موسیقی بر می انگیزد. موسیقی از طریق تحریک دستگاه عصبی خودکار موجب بروز احساسات و تغییر حالات می شود. واکنش های بدن نسبت به احساسات شامل تغییرات در سطح دوپامین، سروتونین کورتیزول، اندورفین و اکسی توسین است. این تغییرات می توانند، بدون دخالت آگاهانه ما، در طیفی از نتایج سلامتی تاثیر گذار باشند. مثلاً، کسانی که در گروه های همسرایی می خوانند از فوایدی شامل آرامش جسمی و رهایی از تنش بدنی؛ آزادی احساسی و کاهش احساس فشار روانی؛ حس شادی، خلق و خوی مثبت لذت سرور و وجد؛ و احساس رضایت خاطر بیشتر شخصی احساسی و جسمانی خبر می دهند. فعالیت های موسیقایی در بیمارستان ها به استراحت بیماران کمک می کند و گوش دادن به موسیقی مانوس می تواند اضطراب را کاهش دهد، موجب خلاصی حواس شود و از فشار روانی در طول عمل های دردناک جراحی بکاهد. موسیقی می تواند نیاز به آرام بخش را نیز برطرف کند.

خلق موسیقی می تواند به مهار احساسات کمک کند. مثلاً می تواند بر مهار تکانه ها و خود ساماندهی در کودکان خردسال و کودکان دارای معلولیت موثر باشد. موسیقی می تواند به مهار خشم کمک کند موجب رشد و پرورش مهار نفس شود و جوانان سرکش را قادر سازد تا احساسات خود را به طور موثرتری بروز دهند. جای تعجب نیست که ظاهراً نواختن ساز درام در این زمینه تاثیر بخصوصی دارد.

فعالیت موسیقایی در افراد آسیب پذیر و مسن تر می تواند افسردگی را کاهش دهد، احساسات مثبت و ساماندهی عاطفی را تقویت کند، و موجب تجربه های معنوی شود. موسیقی همچنین می تواند به التیام کودکانی که بر اثر جنگ دچار آسیب عمیق روحی شده اند، آنها که به اجبار می جنگند، در جایگاه جاسوس، همسران سربازان یا غیر نظامیان همراه لشکر خدمت می کنند، و کسانی که پناهجو هستند، کمک کند. استفاده از موسیقی فرهنگی و تصانیف خلاقانه خاص می تواند آنها را یاری دهد تا از پس ترس ها و دشواری ها برآیند و بهبود بهتری حاصل کنند. 

مشارکت پذیری و کاهش ارتکاب به جرم در نوجوانان و بزرگسالان

در بخش دیگری از گزارش های درج شده آمده است که مشارکت نوجوانان سرکش ممکن است از طریق موسیقی دوباره جلب شود که منجر به بهبود وضع حضور در مدرسه و نگرش آنها نسبت به آن می شود. پسران نوجوان به نواختن درام روی خوش نشان می دهند، تا حدی به این دلیل که حس مردانگی آنها را تحکیم می کند، مفرح است و ارزش های مثبتی نظیر انسجام گروهی و عزت نفس را در کنار صلاحیت رفتاری و اجتماعی تقویت می کند.

موسیقی می تواند وسیله ای برای جلب مجدد مشارکت کسانی باشد که مشغول تحصیل، کار یا کارآموزی نیستند. معلوم شده است که فراگیری خلق موسیقی موجب تقویت اعتماد به نفس، حس موفقیت انگیزش و اشتیاق، ایجاد توانمندی و افزایش رشد روابط دوستانه می شود. آن ها همچنین مهارت های قابل انتقال به حوزه های دیگر را، مثلاً گوش دادن، استدلال، تصمیم گیری، تمرکز، کار گروهی، مدیریت زمان، هدف گذاری و التزام به مهلت های زمانی را پرورش می دهند. 

فعالیت های موسیقایی همچنین برای تقویت اعتماد به نفس، برقراری ارتباط و مهارت های اجتماعی مجرمان بزرگسال استفاده شده است. شرکت کنندگان معمولاً می توانند بهتر درباره وضعیت خود بیندیشند. باور داشته باشند که می توانند تغییر کنند و در برخی موارد، درصدد فرصت هایی بیشتر برای آموزش و کارورزی برآیند. هم در مورد مجرمان نوجوان و هم بزرگسال نمونه هایی از کاهش چشمگیر ارتکاب مجدد جرم وجود دارد، گرچه همیشه چنین نیست به نظر می رسد موسیقی همچون حلقه ای برای جذب مشارکت کنندگان عمل می کند که اجازه می دهد رابطه ای بر پایه اعتماد و به دور از قضاوت با مسیول تدارک موسیقی شکل بگیرد. بر همین مبناست که تحول ممکن می شود.

منبع: کتاب روانشناسی موسیقی از سوزان هَلِم ـ ترجمه سهند سلطاندوست

پایان خبر تیکسر 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موسیقی به کاهش گریه نوزادان نارس کمک می کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موسیقی به کاهش گریه نوزادان نارس کمک می کند؟"، کلیک کنید.