معیار جدید حذف یارانه نقدی 1403 اعلام شد

معیار جدید حذف یارانه نقدی 1403 اعلام شد

به گزارش خبرگزاری تیکسر، سرپرستان خانوار، قبل این تصمیم فارغ از رتبه و جایگاه خود در دهک بندی درآمدی، دقیقا در تاریخ 21 ماه یارانه نقدی را می گرفتند و به میل و اختیار خود مجاز بودند را در قالب کالابرگ خرج کنند یا به روش محبوب از عابربانک ها پول نقد بگیرند.

اکونگار نوشت: دولت اواخر پارسال روال همیشگی را به هم زد و برای ایجاد انگیزه مضاعف، اعلام کرد یارانه نقدی دهک یک تا سه زودتر واریز خواهد شد تا آن ها فرصت بیشتری برای بررسی و تصمیم گیری داشته باشند.

یارانه نقدی از سه ماه قبل با همین سبک و سیاق پرداخت شده است، ولی گروهی، به محض اینکه متوجه شدند روز 21 ماه رسیده و خبری از یارانه نقدی نیست، دلهره گرفتند. خواندن این نوشته را برای دفع انواع و اقسام نگرانی مرتبط با موضوع یارانه نقدی فروردین، تاخیر در پرداخت یارانه نقدی فروردین و دلایل واریز نشدن یارانه نقدی فروردین توصیه می کنیم.

تغییر زمان بندی پرداخت یارانه نقدی در بهمن سال گذشته اتفاق افتاد. طبقه بندی، دسته بندی یا به اصطلاح خود دولتی ها، دهک بندی خانوارها هم دستخوش تغییر شد، اما سازمان هدفمندی به عنوان متولی اصلی پرداخت یارانه نقدی می گوید تغییرات جدی و ساختاری نبوده است.

سامانه رفاه ایرانیان اوایل سال 1402 شاخص و ملاک های طبقه بندی خانوار از جمله میزان درآمد و دارایی را عوض کرد. همچنین گزینه صدک بندی را جایگزین دهک بندی کرد تا معیار شناسایی مشمولان یارانه نقدی از دقت بیشتری بهره ببرد.

یارانه نقدی به ازای هر نفر واریز می شود. یارانه خانوار دهک اول، دوم و سوم که زیر پوشش کمیته امداد یا بهزیستی هستند، نفری 400 هزار تومان محاسبه می شود. یارانه تشویقی هم به شکل اعتبار خرید برای این گروه منظور می شود که اگر از آن استفاده کنند یارانه هر نفر در خانوار دهک یک تا سه، به 620 هزار تومان می رسد.

یارانه خانوار دهک چهار تا هفت، نفری 300 هزار تومان است و، چون آن ها هم اجازه استفاده از یارانه تشویقی را دارند می توانند در نهایت میزان یارانه دریافتی خود را به رقم 520 هزار تومان افزایش دهند. خانوار دهک هشت و 9 حتی در صورت استفاده از کالابرگ مستحق یارانه تشویقی شناخته نمی شود و هنمچنان به ازای هر نفر 300 هزار تومان یارانه نقدی به حسابشان واریز می شود.

افزایش 45 درصدی یارانه در قالب طرح یارانه تشویقی قرار بود در بازه زمانی 17 بهمن سال قبل تا 17 اردیبهشت امسال به عنوان گزینه موقت صورت بگیرید، اما هنوز به شکل رسمی توضیح نداده اند پرداخت یارانه تشویقی پس از این تاریخ تمدید می شود یا نه. هر خبر و تیتری درباره ادامه پرداخت یارانه تشویقی می بینید یا می خوانید از حد حدس و گمان فراتر نمی رود.

گردش مالی بعضی افراد یارانه بگیر مربوط به تنخواه شرکت ها بوده که الزامی است این گردش مالی با حساب شرکت باشد تا افراد از فهرست مشمولان دریافت یارانه حذف نشوند.

سال گذشته سرمایه دهک های مختلف دو بار مورد ارزیابی قرار گرفت و میزان درآمد خانوار رصد شد. با افزایش حجم سرمایه در نوبت های ارزیابی سطح درآمدی خانوارها برخی از فهرست دریافت یارانه حذف می شوند.

بخشی از گردش مالی بعضی افراد مربوط به تنخواه شرکت های آنها بوده که عموماً ماهانه مبلغی برای هزینه کرد ماهانه از سوی مدیریت به حساب شخصی این افراد واریز می شود. این امر حجم سرمایه و گردش مالی حساب شخصی افراد را افزایش داده و منجر به حذف آنها از فهرست دهک های مشمول یارانه می شود؛ بنابراین لازم است این گردش مالی با حساب شرکت و حق برداشت تن خواه بگیران انجام شود.

امسال پیش از شهریور میزان درآمد و حجم سرمایه خانوارها مورد بازبینی و ارزیابی مجدد قرار می گیرد و بخشی از خانوارها با افزایش ارزش ریالی اموال از فهرست یارانه بگیران حذف شده و بعضی هم ممکن است جابجایی دهک برای آنها اتفاق بیفتد.

براساس خبری که چندی پیش تیکسر مخابره کرد رییس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان با اشاره به ثبت آخرین به روزرسانی دهک بندی خانوارها، گفت: باتوجه به اینکه آخرین به روزرسانی دهک بندی ها در دی ماه سال گذشته انجام شده است، مرحله بعدی اوایل شهریورماه انجام می شود.

علیرضا محمدی، اظهار کرد: مطابق قانون بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است نسبت به به روزرسانی داده های ثبتی، متقن و قابل اتکا دریافتی از دستگاه های مختلف برای دهک بندی و وسع سنجی خانوارها، 2 بار در سال (هر 6 ماه یکبار) اقدام کند.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه آخرین به روزرسانی دهک بندی ها در دی ماه سال گذشته انجام شده است، مرحله بعدی اوایل شهریورماه انجام خواهد شد.

محمدی با بیان اینکه یارانه بگیران فعلی براساس آخرین به روزرسانی دهک ها یارانه خود را دریافت می کنند، افزود: افرادی که نسبت به دهک بندی ها اعتراض و در سامانه ثبت اعتراض کرده اند، به تدریج توسط مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان بررسی می شوند و زمان اعمال تغییرات در شهریورماه است. به عبارتی دهک خانوارها تا دوره بعدی به روزرسانی ها غیر قابل تغییر بوده و مجدداً با دریافت داده های ثبتی اقتصادی و اجتماعی ارزیابی خواهد شد.

رییس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان تصریح کرد: طبق آخرین به روزرسانی ها 8 درصد از افرادی که تغییراتی در دهک بندی شان ایجاد شده بود، ثبت اعتراض کرده اند که در حال بررسی اعتراض و وضعیت داده های ثبتی اقتصادی و اجتماعی هستیم و در صورت تایید اعتراض، در شهریور ماه اعمال می شود.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود به صدک بندی خانوارها اشاره و خاطرنشان کرد: در سامانه حمایت وزارت رفاه، شناسنامه اقتصادی خانوار در هر کدام از شاخص ها به صورت صدک بندی درآمده است، به طوریکه باتوجه به مدل خودرو یا میزان تراکنش های بانکی و درآمدها، صدک وضعیت اقتصادی خانوار مشخص شده و در نهایت این صدک ها میانگینی از صدک کل خانوار را نشان می دهد.

پرداخت یارانه نقدی بر اساس قانون بودجه، با کمک داده های آماری و اقتصادی انجام می شود. آزمون وسع سنجی در نهایت ملاک دهک بندی خانوار است که حداقل دو مرتبه در سال صورت می گیرد.

دهک بندی از نظر آماری یک مفهوم نسبی و جمعیتی است و هر دهک را یک دهم جمعیت کل کشور محاسبه می کنند. جمعیت افراد حاضر در هر دهک درآمدی، ثابت است و به طور متوسط شامل 8.5 میلیون نفر از جمعیت کشور می شو؛ بنابراین اگر در هر مرحله آزمون وسع سنجی، افرادی از دهک دهم خارج شوند و به دهک های پایین تر بروند، دقیقا معادل تعداد همان افراد از دهک های پایین تر به دهک 10 افزوده خواهند شد.

دهک بندی تا بهمن 1402 اعتبار داشت و از آن به بعد معیار صدک بندی را جایگزین کردند تا به قول خودشان نتیجه خروجی آزمون وسع سنجی دقیق تر شود. لازم است بگوییم هر صدم را باید یک صدم جمعیت کل کشور فرض کرد؟

استعلام دهک درآمدی خانوار

استعلام دهک درآمدی خانوار را می توان با مراجعه به سامانه حمایت در آدرس hemayat.mcls.gov.ir انجام داد. اعتراض به عدم دریافت یارانه، درخواست بررسی دهک بندی درآمدی و ثبت نام دریافت یارانه را در همین سایت پیگیری کنید.

دهک بندی یا صدک بندی براساس آزمون وسع سنجی، دو بار در سال انجام می شود و پس از اتمام هر دوره تا شش ماه تغییری صورت نمی پذیرد. هر خانوار یک بار می تواند روی گزینه ثبت درخواست بررسی کلیک کرده و به عدم دریافت یارانه اعتراض کند.

اعتراض به عدم دریافت یارانه یا درخواست بررسی دهک بندی درآمدی، دلایل مختلفی دارد. به عنوان مثال خانواده ای اول سال خودرویشان را فروخته اند، اما سامانه حمایت، تا موعد به روزرسانی اول یعنی ماه شهریور هنوز آن ها را صاحب خودرو در نظر می گیرد. برعکس این اتفاق هم صادق است.

آزمون وسع سنجی از داده های بانکی هم کمک می گیرد، چون شبکه شاپرک قادر است براساس حجم تراکنش بانکی و دریافت وام یا سود بانکی، وضعیت اقتصادی خانواده را فاش کند. کد ملی از سامانه آنلاین و به روز اداره ثبت احوال استعلام می شود تا نکات دقیق دیگری به دست بیاید. وضعیت احتمالی سبد سهام، سفر خارجی اعضای خانوار و… را هم به این معیارها اضافه کنید، بعد معدل بگیرید و در فرمول بگذارید. قطعا متوجه هستید؛ بعید است کسی بتواند از این فیلتر سخت و موشکافانه قسر در برود نه؟

صدک بندی یارانه بر چه اساسی صورت می گیرد؟

صدک بندی دقت آزمون وسع سنجی را بالا می برد، اما خروجی اولین آزمون وسع سنجی در سال 1402، به گفته مسیولان قرار نبود به حذف مشمولان یارانه نقدی منجر شود. تنها کسانی از روش جدید صدک بندی یارانه دلچرکین خواهند بود که به دهک بالاتر رفته اند و حالا جزو جمعیت پنج میلیونی دهک 10 یا پردرآمدها به حساب می آیند.

صدک بندی یارانه همچنین باعث جابجایی هفت میلیون نفر از جمعیت حدود 80 میلیونی مشمولان یارانه نقدی، بین دهک های مختلف شده است.

صدک بندی یارانه معیارهای مختلف دارد؛ یکی از آن ها خودرو است. تعداد و نوع خودرو به نام سرپرست یا سایر اعضای خانوار، شش ماه یک بار به شکل سیستمی توسط پلیس راهور به سامانه رفاه ایرانیان ارسال می شود.

ساختار خانوار را جزو معیارهای تقریبا سخت و پیچیده صدک بندی یارانه می دانند. چون شاخص درآمد خانوار چهارنفره باید نسبت به خانوار دو نفره متفاوت باشد، مالکیت یک خودرو برای خانوار چهار نفره با مالکیت یک خودرو در خانوار دونفره یک جور محاسبه نمی شود. اطلاعات این بخش براساس خوداظهاری به دست می آید و کسی نمی تواند در آن دخل و تصرف کند مگر اینکه وجود یکی از بچه ها یا مرگ و فقدان را انکار کنید.

صدک بندی یارانه براساس تراکنش بانکی هم پیچیده به نظر می رسد. می گویند به طور تقریبی از 100 میلیون تراکنش به بعد، به ازای هر 50 میلیون تراکنش، صدک بندی خانوار به میزان یک صدم جابجا خواهد شد. شاید شما قضیه را جدی نگیرید، ولی همین معیار در نیمه دوم سال قبل باعث شد یک سری خانوار از دهک اول و دوم و سوم به دهک چهار تا هشت پرتاب شوند.

223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "معیار جدید حذف یارانه نقدی 1403 اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "معیار جدید حذف یارانه نقدی 1403 اعلام شد"، کلیک کنید.