ضرورت حرکت به سمت دانش بنیان ها برای افزایش راندمان در کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی:

ضرورت حرکت به سمت دانش بنیان ها برای افزایش راندمان در کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای افزایش راندمان در کشاورزی باید به سمت کشاورزی باید به سمت دانش بنیان ها حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری تیکسر، محمد علی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی امروز در بازدید از نمایشگاه آبادیران در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت شرکت های دانش بنیان در زمینه کشاورزی گفت: ما اگر بخواهیم در تولید غذا به اندازه کافی و نیاز مملکت را از ظرفیت هایی که در کشور در حوزه های مختلف وجود دارد اعم از محصولات زراعی، باغبانی، شیلاتی و دامپروری، محصولاتی که در گلخانه ها تولید می شود وفرآوری گیاهان دارویی فرآوری و صنایع تبدیلی و تکمیلی برای اینکه راندمان را بالا ببریم، بایدبه سمت کشاورزی دانش بنیان، افزایش بهره وری، استفاده از نخبگان، علوم و فنون و تکنولوژی جدید حرکت کنیم و راه گریزی نداریم.

وی بیان کرد: تحقق این امر نیز در دست نخبگان و دانشمندان فعال در بخش کشاورزی است که در قالب شرکت دانش بنیان شکل می گیرد.

نیکبخت افزود: بستر مورد نیاز برای فعالان این حوزه فراهم کرده ایم و به امید خدا بهترین مسیر را برای این افراد باز خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در خواست عمده فعالان شرکت های دانش بنیان بعد از تشکیل و مجوز گرفتن، بحث فروش محصولات است و جز دغدغه فعالان این حوزه است، ما حتما این مسیر را برای فروش محصولات شرکت ها در بازار داخل فراهم خواهیم کرد.

وی با اشاره به حوزه صادرات این شرکت ها نیز افزود: باید در این حوزه نیز کمک کنیم تا موانع و محدودیت ها برداشته شود تا بتوانند محصولات خود را در بازار های جهانی ارایه دهند.

 تشکیل ستاد مشترک برای رفعن مشکل قطع برق چاه های آب کشاورزان

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص گلایه و مشکل کشاورزان از قطع برق چاه های آب و برنامه های این وزارت خانه افزود: در این خصوص پیگیری های لازم صورت گرفته است، مکاتباتی با بخش های مختلف صورت گرفته، بنده مخالف قطع برق چاه های آب کشاورزی هستم، وزارت نیرو باید در این زمینه تدبیری کند تا در سال جهش تولید، تولید آسیب نبیند.

وی ادامه داد: وزارت نیرو باید برنامه ریزی کند که این امر به صفر برسد نباید ناترازی را بر روی تولید جبران کنند، پیگیری ها در این خصوص صورت گرفته و ستاد مشترکی در بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو تشکیل شده و فردا اولین جلسه آن در وزارت جهاد کشاورزی برگزار خواهد شد تا تبعات این امر به حداقل برسد.

وی همچنین در خصوص وضعیت تولید وخرید گندم در سال زراعی جدید گفت: در سال 1402، بیش از 10میلیون و 300هزار تومان خرید گندم داشتیم، در حال حاضر برای امسال تا این لحظه برداشت گندم مناطق گرمسیری کشور تمام شده است، برداشت در مناطق معتدل و سردسیر شروع شده و ادامه دارد، پیش بینی ما این است که با روندی که درزمینه خرید گندم پیش می روند نسبت به سال گذشته افزایش تولید داریم و قطعا خریدمان بیشتر از سال 1402 خواهد بود.

وی یادآور شد: پیش بینی می کنیم امسال برای آرد خبازی و مصرف انسانی دیگر کشور نیاز به واردات گندم نخواهد داشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضرورت حرکت به سمت دانش بنیان ها برای افزایش راندمان در کشاورزی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضرورت حرکت به سمت دانش بنیان ها برای افزایش راندمان در کشاورزی"، کلیک کنید.