شکست جوان پرادعای الیزه – تیکسر

شکست جوان پرادعای الیزه - تیکسر

شکست سنگین اخیر حزب مکرون در انتخابات پارلمان اروپا، از یک سو جبهه ملی فرانسه و راستگرایان افراطی را در مسیر تسخیر کاخ الیزه جدی تر کرده و از سوی دیگر، رهبری پاریس بر اتحادیه اروپایی را نیز به چالشی سخت کشیده است.

به گزارش تیکسر، حنیف غفاری در یادداشتی در وطن امروز چنین نوشت: نتایج انتخابات پارلمانی اروپا، بیش از هر سیاستمداری امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه را شوکه کرد. کسب 15 درصد آرا توسط حزب متبوع مکرون در مقابل اقبال 32 درصدی به جبهه ملی فرانسه (جریان ملی گرای افراطی)، نقطه آشکارساز افول و بلکه سقوط رییس جمهور فرانسه از مسند قدرت است. مکرون که در گذشته ای نه چندان دور سودای تبدیل شدن به رهبر اصلی اتحادیه اروپایی و منطقه یورو را در سر می پروراند، اکنون ناچار شده فرمان انحلال پارلمان را جهت برگزاری انتخابات سراسری جدید در کشورش صادر کند. این وضعیت  در انتخابات ریاست جمهوری سال 2022 نیز قابل پیش بینی  بود. آن زمان، مکرون توانست به لطف حمایت جریان چپ افراطی به رهبری ملانشون و حمایت هر 2 حزب سنتی  جمهوری خواه و سوسیالیست فرانسه بر رقیب سرسخت خود مارین لوپن غلبه کند. رسانه های اصلی اروپا از جمله دویچه وله و یورونیوز، نمی توانند نگرانی خود را بابت تحولاتی که پس از شکست حزب مکرون در انتخابات پارلمانی اروپا به وقوع پیوسته کتمان کنند!

بسیاری از تحلیلگران مسایل سیاسی ـ انتخاباتی در فرانسه، از همان زمان تاکید کردند مکرون در نهایت از اقبال یک چهارم (25 درصد) شهروندان این کشور برخوردار است. بر این اساس  اکثر آرای ریخته شده به سبد رییس جمهور پرادعای فرانسه، از جنس «آرای سلبی» بوده و نمی توانست تبدیل به پشتوانه ای محکم برای استمرار حضور وی در راس معادلات سیاسی ـ اجرایی پاریس شود. اکنون پیش بینی ها درباره سقوط دولت مکرون تحقق یافته است.

شکست سنگین اخیر حزب مکرون در انتخابات پارلمان اروپا، از یک سو جبهه ملی فرانسه و راستگرایان افراطی را در مسیر تسخیر کاخ الیزه جدی تر کرده و از سوی دیگر، رهبری پاریس بر اتحادیه اروپایی را نیز به چالشی سخت کشیده است. مکرون در ماه های منتهی به برگزاری انتخابات پارلمان اروپا، تلاش کرد سیگنال هایی را دال بر آمادگی کشورش برای عملیات نظامی علیه روسیه در جنگ اوکراین مخابره کند تا بلکه به این وسیله، از دولت متبوعش تصویری قدرتمند و غالب بسازد. ماجرا به این نقطه ختم نشد! مکرون  از آمادگی دولتش جهت تعمیم بازدارندگی هسته ای فرانسه به کل اتحادیه اروپایی هم خبر داد؛ به این معنا که فرانسه به پشتوانه بمب های اتم ممنوعه ای که در زرادخانه های خود انبار کرده، تبدیل به نماد یک قدرت فراملی در سطح نظام بین الملل شود. اما هیچ یک از این گفتاردرمانی ها و مواضع خاص، منجر به نجات کاخ الیزه در انتخابات پارلمانی اخیر و جلوگیری از پیروزی قاطع جبهه ملی فرانسه نشد. 

فرانسوی ها نه تنها دولت مکرون را تنبیه کردند، بلکه کلیت حیات و موجودیت وی و حزب متبوعش را به چالش کشیدند. در چنین شرایطی رییس جمهور فرانسه چاره ای جز اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام در کشورش نداشت. از این رو نمی توان انحلال پارلمان توسط مکرون را یک تصمیم سخاوتمندانه قلمداد کرد! 

پایان احتمالی دولت مکرون، به معنای پایان حیات احزاب سنتی و میانه رو (وفادار به اتحادیه اروپایی) در پاریس خواهد بود. بدون شک در صورت حضور جبهه ملی فرانسه در راس هرم قدرت، حتی گزاره ها و ایده هایی مانند خروج این کشور از اتحادیه اروپایی مورد توجه قرار خواهد گرفت. مارین لوپن در مبارزات انتخاباتی سال های گذشته، بارها از عزم خود برای برگزاری همه پرسی خروج از اتحادیه (به سبک و سیاق برگزیت در انگلیس) خبر داده بود. اکنون سایه این کابوس بیش از پیش بر سر قاره سبز حس می شود.

از سوی دیگر، حضور فردی مانند لوپن در مسند ریاست جمهوری فرانسه، منجر به ابطال و توقف  تلاش های دولت کنونی این کشور مبنی بر  گسترش دامنه جنگ اوکراین می شود. ارتباطات سیاسی جبهه  ملی فرانسه و حزب روسیه واحد در روسیه بر هیچ کس پوشیده نیست. با این حال جای بسی تامل دارد که شهروندان فرانسوی در انتخابات پارلمان اروپا، از جریانی حمایت کردند که رویکرد سلبی در قبال مسکو را قبول نداشته و بالعکس، خواستار مذاکره بر سر پایان دادن به جنگ اوکراین با کاخ کرملین است. تحولات سیاسی اخیر در فرانسه، مولد تغییرات و مناسبات جدیدی در اتحادیه اروپایی، منطقه یورو و ناتو خواهد بود و تصویر امنیتی حاکم بر 2 سوی آتلانتیک را تا حدودی دگرگون خواهد کرد. شکست حزب مکرون در انتخابات اخیر پارلمان اروپا، بدترین خبر ممکن برای بایدن ودموکرات ها در آمریکا نیز محسوب می شود. مکرون طرفدار ابقای بایدن در کاخ سفید است و در مقابل، مارین لوپن دیدگاه های نزدیک تری به دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 دارد. بی دلیل نیست که جمهوری خواهان و در راس آنها ترامپ، از پیروزی اخیر جبهه ملی فرانسه در انتخابات پارلمان اروپا استقبال کرده اند. قدر متیقن ماجرا در فرانسه، گذار از حکمرانی سنتی در این کشور خواهد بود.

این تغییر فاز حکمرانی در فرانسه اجتناب ناپذیر بوده و معادلات کلان قدرت در اروپا را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

پایان خبر تیکسر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شکست جوان پرادعای الیزه – تیکسر" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شکست جوان پرادعای الیزه – تیکسر"، کلیک کنید.