سند تحول برای کشف تخصصی جرم و تحصیل مشروع ادله چه برنامه ای دارد؟ – خبرگزاری تیکسر | اخبار ایران و جهان

سند تحول برای کشف تخصصی جرم و تحصیل مشروع ادله چه برنامه ای دارد؟ - خبرگزاری تیکسر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری تیکسر، سند تحول و تعالی قوه قضاییه در مسیر تحقق چهارمین ماموریت از ماموریت های قوه قضاییه تحت عنوان، «کشف جرم، تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمان و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام» دو چالش را به عنوان موانع تحقق کامل این ماموریت شناسایی کرده که عبارت است از: «دشواری کشف جرایم» و «ضعف در کیفیت اجرای احکام کیفری و نظارت بر امور زندانیان».

طبق سند تحول قضایی، دشواری کشف جرایم، معلول دو علت «استفاده غیربهینه از توان کشف جرم» و «عدم توجه لازم به بهره مندی از سایر ظرفیت های کشف جرم» است.

راهکارهای رفع مشکل استفاده غیربهینه از توان کشف جرم در سند تحول ذیل چهار راهبرد «صیانت از امنیت روانی مردم در فضای مجازی» «کشف تخصصی جرم و تحصیل مشروع ادله»، «بهره گیری از فناوری های نوین در فرآیند کشف جرم و هوشمندسازی آن» و «تسهیل فرآیند صدور مجوزها و دسترسی ضابطان به اطلاعات» مشخص شده است.

راهکارهای سند تحول برای کشف تخصصی جرم و تحصیل مشروع ادله

سند تحول و تعالی قوه قضاییه برای راهبرد کشف تخصصی جرم و تحصیل مشروع ادله پنج راهکار مشخص دارد.

راهکار اول: تسهیل و تسریع در اجرای وظایف قوه قضاییه در زمینه انجام تحقیقات مقدماتی، کشف، دستگیری، حفظ آثار و دلایل جرم، شناسایی، جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهمان و مجرمان، انجام تحقیقات، ابلاغ و اجرای احکام و تصمیمات قضایی از طریق:

– تدوین و پیگیری تصویب لایحه تشکیل پلیس قضایی

– تشکیل «واحد تحقیقات مقدماتی» در اجرای ماده (90) قانون آیین دادرسی کیفری

معاونت اول قوه قضاییه، معاونت حقوقی و امور مجلس و دادستانی کل کشور مسیولیت اجرای این امر را بر عهده دارند و مهلت اجرای آن تا پایان سال 1405 است.

راهکار دوم: صلاحیت سنجی تخصصی ضابطان عام و خاص، ثبت برخط مجوزهای دریافتی ضابطان و ارزیابی عملکرد آن ها مبتنی بر کیفیت انجام دستورات قضایی با ایجاد «سامانه جامع عملکرد ضابطان» و محوریت نتایج ارزیابی این سامانه در تداوم فعالیت ضابطان، سطح دسترسی ضابطان، شناسایی ضابطان برتر و نظارت فعالانه مراجع انتظامی و نظارتی بر عملکرد ضابطان با همکاری دستگاه های مسیول.

دادستانی کل کشور، مرکز آمار و فناوری اطلاعات و دادگستری استان ها به عنوان مسیول اجرای این راهکار مشخص شدند و مهلت اجرای آن تا پایان سال 1404 است.

راهکار سوم: هدایت، هماهنگی و هم افزایی ضابطان به سمت کشف جرایم پرتکرار با ایجاد قرارگاه های اقدام مشترک در سطح ملی، منطقه ای و استانی با اولویت موضوعات جرایم خشن و جرایم سازمان یافته، مواد مخدر، مفاسد اخلاقی، سرقت، فضای مجازی و جرایم علیه امنیت با همکاری دستگاه های مسیول و تمرکز برخورد قاطع با سران شبکه های مجرمان.

دادستانی کل کشور، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و دادگستری استان ها، وظیفه دارند تا پایان سال 1403 این راهکار را اجرایی کنند.

راهکار چهارم: ایجاد رشته تخصصی کارشناسی رسمیِ «کشف علمی جرم»، به منظور استفاده از ظرفیت کارشناسان رسمی در زمینه کشف جرم و ادله آن با تعیین حدود صلاحیت و سازوکارهای لازم.

مسیولیت ایجاد این رشته با معاونت حقوقی و امور مجلس، دادستانی کل کشور، مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده است و مهلت زمانی که برای اجرای آن در نظر گرفته شده است تا پایان سال 1404 است.

راهکار پنجم: ایجاد زیرساخت های ارتباطی جهت تسهیل در دسترسی به ادله الکترونیکی و تصویب رویه های فنی نحوه نگهداری، حفاظت، توقیف و ارایه داده ها و اطلاعات کاربران و همچنین راهنماهای عملی حفظ امنیت و استنادپذیری داده ها با قابلیت استخراج و مستندسازی ادله الکترونیکی پایگاه های اینترنتی و شبکه های اجتماعی و ارایه در مراجع قضایی.

مرکز آمار و فناوری اطلاعات و دادستانی کل کشور موظف به انجام این وظایف هستند و مهلت اجرای آن تا پایان سال 1404 است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سند تحول برای کشف تخصصی جرم و تحصیل مشروع ادله چه برنامه ای دارد؟ – خبرگزاری تیکسر | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سند تحول برای کشف تخصصی جرم و تحصیل مشروع ادله چه برنامه ای دارد؟ – خبرگزاری تیکسر | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.