زنده ماندن گورخرماهی در فضا!/ عکس

به گزارش خبرگزاری تیکسر، در حالی که گورخرماهی ها تاکنون زنده مانده اند، اما نشانه هایی از گمراهی را بروز می دهند. مشاهده کنندگان مواردی از شنا کردن مجله تیکسر، عقب و در حرکات دایره ای را گزارش کرده اند که نشان می دهد ریزگرانش بر آگاهی فضایی آنها تاثیر می گذارد.

گورخرماهی ها در 25 آوریل 2024 از عرشه Shenzhou-18 پرتاب شدند که آنها را به مدار بردند. هدف این پروژه ایجاد یک اکوسیستم خودپایدار با مطالعه اثرات ریزگرانش و تابش بر رشد این گونه ها است.

به عنوان یک موضوع آزمایشی، گورخرماهی چندین مزیت دارد. چرخه کوتاه تولید مثل و رشد و تخمک های شفاف آنها به دانشمندان اجازه می دهد تا رشد آنها را به سرعت و به طور موثر مطالعه کنند و ترکیب ژنتیکی آنها شباهت هایی با انسان دارد و به طور بالقوه بینش های مرتبط با سلامت انسان را ارایه می دهد. ژنوم گورخرماهی به طور کامل توالی یابی شده است و به همین دلایل معمولاً در آزمایش های علمی روی زمین از گورخرماهی استفاده می شود. دیدن این که چگونه این موجودات به خوبی مطالعه شده در چنین محیط شدیدی رفتار می کنند، ممکن است چیزهای زیادی در مورد زندگی و رشد مهره داران در سراسر گونه ها در حالی که در معرض گرانش میکرو قرار می گیرند، به ما بگوید.

زنده ماندن گورخرماهی در فضا!/ عکس

این اولین باری نیست که ماهی ها به فضا می روند. از سال 2012، یک پروژه تحقیقاتی ژاپنی، مداکا و گورخرماهی را برای مطالعه در یک زیستگاه آبی مشابه به ایستگاه فضایی بین المللی آورد. نتایج آن مطالعات کاهش تراکم استخوان در ماهی را در عرض تنها ده روز نشان داد. فضانوردان انسانی اثرات مشابهی را در مدار تجربه می کنند، البته نه در چنین مقیاس های زمانی سریع و می توان آن ها را تا حدودی از طریق برنامه های ورزشی سخت کاهش داد.

زنده ماندن گورخرماهی در فضا!/ عکس

ماهی های قبلی در فضا شامل یک مومیچاگ در اسکای لب 3 در سال 1973 و گورخرماهی در ایستگاه فضایی شوروی سالیوت 5 در سال 1976 بودند. انواع ماهی ها نیز در دهه 1990 به مدار شاتل های فضایی رسیدند.

سلامت و پایداری حیات حیوانات در فضا یک حوزه کلیدی تحقیقاتی برای تلاش های انسان برای پرواز فضایی است. اگر قرار است انسان ها در ماموریت های فضایی طولانی مدت، مانند ماموریت هایی که برای رسیدن به مریخ لازم است، سفر کنند، درک پیامدهای زیست شناختی سفر فضایی حیاتی است. این گورخرماهی ها آخرین آزمایش هایی هستند که در این حوزه تحقیقاتی انجام شده است.

منبع: universetoday

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زنده ماندن گورخرماهی در فضا!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زنده ماندن گورخرماهی در فضا!/ عکس"، کلیک کنید.