راهنمای محاسبه وزن ورق استیل و لوله استنلس استیل

اگر قصد خرید ورق استیل و مقاطع استنلس استیل را دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که وزن ورق و مقاطع را به طور دقیق برآورد کنید. زیرا همانطور که می‌دانید فرآورده‌های فولادی و فلزی معمولاً براساس وزن قیمت گذاری می‌شوند. پس شما باید ابتدا نحوه محاسبه وزن ورق استیل و مقاطع مورد نیاز خود را بدانید. برای این کار نیاز به کمی دانش ریاضی دارید و با حفظ کردن فرمول‌ها می‌توانید در کمترین زمان، وزن ورق و مقاطع مورد نیاز خود را محاسبه کنید. در این بررسی به شما نحوه محاسبه وزن ورق استیل و محاسبه وزن مقاطع فلزی را توضیح می‌دهیم.

نحوه محاسبه وزن ورق استیل و مقاطع استیل

بطور کلی وزن ورق و سایر مقاطع از حاصل‌ضرب حجم در چگالی به دست می‌آید. محاسبه حجم هر قطعه بر اساس هندسه و ابعاد آن قطعه از جمله طول (L)، عرض (W) و ضخامت (T) به دست می‌آید. برای مثال اگر طول، عرض و ضخامت ورق را در هم ضرب کنیم، به حجم ورق می‌رسیم. متغیر مهم دیگر در محاسبه وزن «چگالی یا جرم حجمی» است. برای اقلام استنلس استیل به دلیل ترکیبات شیمیایی مختلف در گریدها و آلیاژهای مختلف، چگالی با اختلافات جزئی بین سری‌ها و گریدهای مختلف استیل متفاوت است. اما برای ساده شدن کار معمولاً از این تفاوت‌های جزئی صرف نظر کرده و مقداری تقریبی را برای هر سری استیل درنظر می‌گیرند. عدد چگالی بطور کلی و متوسط برای انواع مختلف استیل برابر با 7.93 گرم بر سانتی‌متر مکعب (معیار متریک) است.

پس برای محاسبه آنلاین وزن ورق تنها به چهار مورد نیاز دارید:

طول، عرض، ضخامت و چگالی.

توجه به این نکته مهم است که هر عددی که از محاسبه وزن به دست می‌آید، یک تخمین اولیه است. این عدد با ابعاد اسمی و چگالی استاندارد محاسبه می‌شود. در عمل، وزن واقعی ورق و مقاطع ممکن است با توجه به تُلرانس‌های ابعادی و تخمین چگالی، از وزن برآورد شده متفاوت باشد. بدیهی است که انحرافات جزئی مقادیر ابعادی براساس فرایند تولید و درصد آلیاژها و سایر متغیرها در پارامترهای تولیدی در محاسبه وزن دقیق ورق به صورت تئوری دخیل نیستند. اما معمولاً در وبسایت‌های معتبر برای شفاف سازی فرایند فروش محصولات فولادی، وزن واحد اقلام را بصورت اسمی از قبل محاسبه (برآورد) می‌کنند تا به مشتری کمک کنند با کلیک روی هر محصول از وزن آن مطلع گردد.

 

چگالی انواع مختلف استنلس استیل

همانطور که می‌دانید چگالی یا جرم حجمی که جرم واحد حجم ماده است را با علامت ρ (رو) نمایش می‌دهند. چگالی را در سیستم متریک با واحدهای مختلفی مانند کیلوگرم بر متر مکعب kg/mمعادل 0.001 گرم بر سانتی متر مکعب g/cm3 و معادل 1000 گرم بر متر مکعب g/m3 می‌سنجند.

ρ = m / V

در این محاسبه، چگالی (ρ) برابر است با جرم (m) تقسیم بر حجم (V).

در مقایسه با بسیاری از فلزات دیگر، استنلس استیل یک ماده بسیار متراکم است. به عنوان مثال، تیتانیوم تقریباً نصف چگالی فولاد را دارد و آلومینیوم حدود یک سوم!

چگالی فولاد معمولی حدود 7.85 گرم بر سانتی متر مکعب می‌باشد و چگالی فولاد کربنی حدود 7.84 گرم بر سانتی متر مکعب، چگالی آهن خالص حدود 7.86 گرم بر سانتی متر مکعب و فولاد ضد زنگ بین 7.9 تا 8.1 گرم بر سانتی متر مکعب است. عیار خاص و ترکیب شیمیایی انواع فولاد باعث می شود که چگالی آلیاژهای مختلف آن کمی متفاوت باشد.

فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل متراکم ترین نوع فولاد است. بیایید به دو گرید متداول فولاد ضد زنگ نگاه کنیم، ورق استیل 304 و ورق استیل 316. چگالی گرید 304،  7930 کیلوگرم بر متر مکعب است در حالی که چگالی گرید 316 حدود 7980 کیلوگرم بر متر مکعب است. ترکیب شیمیایی و محتوای متفاوت این دو گرید، تفاوت در چگالی آنها را ایجاد می کند. فولاد ضد زنگ 304 چگالی کمتری نسبت به 316 دارد، اما برای مثال در مقایسه با چگالی فولاد ضد زنگ 430 که 7750 گرم بر متر مکعب است کمی چگالی بالاتری دارد.

محاسبه وزن ورق استیل

برای محاسبه وزن ورق استیل یا صفحه فولاد ضد زنگ باید عرض، طول، ضخامت و چگالی را بدانید. چگالی فولادهای ضد زنگ سری 300 طبق جدول بالا برابر با 7.93 تا 7.98 گرم بر سانتی متر مکعب است. ضخامت‌های ورق اسیل ممکن است از 0.3 تا 20 میلی‌متر متفاوت باشد. عرض‌های استاندارد و رایج ورق‌ها نیز معمولاً 1000، 1220، 1250 و 1500 میلی‌متر هستند با طول‌های استاندارد 2000، 2440، 2500، 3000 و 6000 میلی‌متر. بنابراین، برای محاسبه وزن یک ورق استیل باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

عرض × طول × ضخامت × چگالی = وزن

مثال، محاسبه وزن ورق استیل از جنس 304 با ابعاد زیر:

 • عرض: 1500 میلی‌متر یا 150 سانتی‌متر
 • طول: 6000 میلی‌متر یا 600 سانتی‌متر
 • ضخامت: 2 میلی‌متر یا 0.2 سانتی‌متر
 • چگالی: 7.93 گرم بر سانتی‌متر مکعب

150×600×0.2×7.93 = 142.74 کیلوگرم

محاسبه وزن مقاطع استنلس استیل

مقاطع و مواد اولیه استنلس استیل شامل تسمه، ناودانی، نبشی، میلگرد، چهار پهلو، شش پهلو، پروفیل و و لوله هستند. همه این مقاطع از گریدهای مختلف فولاد ضد زنگ تولید می‌شوند و برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مورد نحوه محاسبه وزن مقاطع استیل نیز باید مطابق فرمول حجم را در چگالی ضرب کنیم. حجم مقاطع نیز از حاصل ضرب سطح مقطع در طول شاخه به دست می‌آید.در ادامه به نحوه محاسبه وزن پنج مقطع رایج می‌پردازیم:

1.محاسبه وزن میلگرد استیل

فرمول محاسبه وزن میلگرد استیل برای میلگردهای ساده و آجدار مشابه است. محاسبه وزن هر دوی میلگردها مشابه است. میلگردها همچنین در شاخه‌های 6 متری و 12 متری به فروش می‌رسند. شما برای محاسبه وزن میلگرد باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

مساحت میلگرد×طول×چگالی= وزن

مثال:

 • قطر: 12 میلی‌متر
 • طول: شاخه 6 متری
 • چگالی: 7.85 گرم بر سانتی‌متر مکعب

1.2×1.2×3.14×600×7.85= 21.3 کیلوگرم

2. محاسبه وزن نبشی استیل

نبشی‌ها در بازار به دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند. وزن نبشی‌ها براساس ارتفاع و ضخامت بال‌ها محاسبه می‌شود. شما برای محاسبه وزن نبشی باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

مجموع طول‌های بال×ضخامت× طول×چگالی= وزن

مثال:

 • بال مساوی: 60 میلی‌متر
 • ضخامت: 6 میلی‌متر
 • طول: شاخه 6 متری
 • چگالی: 7.85 گرم بر سانتی‌متر مکعب

(6+6)×0.6×600×7.85= 34 کیلوگرم

3.محاسبه وزن ناودانی استیل

برای ابعاد ناودانی دو استاندارد وجود دارند که شامل UPE و UPN هستند. پروفیل‌های UPE ضخامت کمتری نسبت به پروفیل‌های UPN دارند اما بال‌های آنها پهن‌تر هستند. شما برای محاسبه وزن ناودانی باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

(ضخامت بال×عرض بال×2)+(ضخامت جان×عرض جان)×طول×چگالی= وزن

مثال:

 • عرض بال: 60 میلی‌متر
 • عرض جان: 100 میلی‌متر
 • ضخامت بال: 7 میلی‌متر
 • ضخامت جان: 4 میلی‌متر
 • طول: شاخه 6 متری
 • چگالی: 7.85 گرم بر سانتی‌متر مکعب

(6×0.7×2)+ (10×0.4×2)×600×7.85= 31.6 کیلوگرم

4.محاسبه وزن پروفیل استیل

پروفیل‌ها به صورت قوطی مربعی و مستطیلی تولید می‌شوند. محاسبه وزن پروفیل نیز دقیقاً مشابه دیگر فرآورده‌های فولادی است و شما باید ابتدا مساحت سطح مقطع را حساب کنید. برای محاسبه وزن پروفیل استیل باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

عرض×ضخامت× طول×چگالی= وزن

مثال:

 • عرض: 40 میلی‌متر
 • ضخامت: 6 میلی‌متر
 • طول: شاخه 6 متری
 • چگالی: 7.85 گرم بر سانتی‌متر مکعب

4×0.6×4×600×7.85= 45.2 کیلوگرم

5.محاسبه وزن لوله استیل

لوله‌های استنلس استیل از مقاطع رایج و پرکاربرد بازار محسوب می‌شود که شکلی شبیه به استوانه توخالی دارد. برای محاسبه وزن لوله استیل باید قطر بیرونی و ضخامت آن را استخراج کنید. شما برای محاسبه وزن لوله باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

(قطر بیرونی ضخامت لولهضخامت× 3.14×چگالی= وزن

مثل:

 • قطر خارجی: 102 میلی‌متر
 • قطر داخلی: 100 میلی‌متر
 • ضخامت: 1 میلی‌متر
 • طول: شاخه 6 متری
 • چگالی: 7.85 گرم بر سانتی‌متر مکعب

(10.2-.0.1)×0.1×600× 3.14×7.85= 15 کیلوگرم

 

سخن آخر

دیدیم که با توجه به فروش اکثر محصولات فلزی براساس وزن، این پارامتر در برآورد قیمت نقش مهمی دارد. در محاسبه وزن ورق استیل و مقاطع استنلس استیل حجم محصول را باید در چگالی استیل ضرب کنیم. پس شما فقط به ابعاد محصول مورد نظر نیاز دارید تا بتوانید وزن آن را محاسبه کنید. در هر صورت، برای خرید ورق استیل در آلیاژها و ضخامت‌های متنوع می‌توانید با تیم فروش و پشتیبانی مجموعه استیل صدرا نیز تماس بگیرید.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهنمای محاسبه وزن ورق استیل و لوله استنلس استیل" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهنمای محاسبه وزن ورق استیل و لوله استنلس استیل"، کلیک کنید.