بیمه شدگان تامین اجتماعی حتما بخوانند/ منتظر این پیامک ویژه باشید

بیمه شدگان تامین اجتماعی حتما بخوانند/ منتظر این پیامک ویژه باشید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلای، بشیر عمرانی، مدیرکل نامنویسی و حساب های انفرادی سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: پیامک های ماهانه واریز حق بیمه، به منظور اطلاع ذی نفعان از روزهای کارکرد در هر ماه، دستمزد مبنای کسر حق بیمه و عنوان شغلی؛ از ابتدای خرداد ماه سال جاری، برای بیمه شدگانی که در سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان به نشانی es.tamin.ir ثبت نام کرده اند، ارسال می شود. لذا از عموم بیمه شدگان دعوت می کنیم جهت ثبت نام، تکمیل اطلاعات یا به روزرسانی اطلاعات و شماره تماس در سامانه خدمات غیرحضوری اقدام کنند تا مشمول دریافت این اطلاع رسانی عمومی شوند.

طبق اطلاعات سازمان تامین اجتماعی، در پایان سال گذشته از مجموع 16 میلیون و 305 هزار بیمه شده بیمه پرداز به سازمان تامین اجتماعی (بیمه شدگان اصلی)، 11 میلیون و 380 هزار نفر بیمه شده اجباری در یک میلیون و 362 هزار کارگاه مشمول قانون تامین اجتماعی در حال کار هستند که این افراد مشمول دریافت پیامک های اطلاع رسانی ماهانه سازمان تامین اجتماعی خواهند بود و درصورت ثبت نام در سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی es.tamin.ir و ثبت شماره تلفن همراه خود در این سامانه، این پیامک اطلاع رسانی را دریافت خواهند کرد.

بشیر عمرانی مدیرکل نامنویسی و حساب های انفرادی سازمان تامین اجتماعی در مورد هدف این طرح اطلاع رسانی و اهمیت آن برای بیمه شدگان گفت: با هدف شفاف سازی و احقاق حقوق قانونی بیمه شدگان، از ابتدای خردادماه، پیامک واریز حق بیمه برای تمامی بیمه شدگان اجباری سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور به صورت ماهانه ارسال می شود که در این پیامک سه آیتم روزهای کارکرد در هر ماه، میزان دستمزد مشمول کسر حق بیمه و عنوان شغلی که از سوی کارفرما در لیست های پرداخت حق بیمه درج و به سازمان اعلام شده، قابل مشاهده است.

براساس این گزارش، وی با بیان این که منطق و مستند قانونی ارسال پیامک واریز حق بیمه به بیمه شدگان، مفاد ماده (سی و نه) قانون تامین اجتماعی است، افزود: طبق این ماده قانونی، کارفرما مکلف است ضمن ارسال لیست پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خود، حق بیمه آنان را تا آخرین روز ماه بعد پرداخت کند. مطابق آیین نامه همین قانون، کارفرما مکلف است که صورت مزد و حقوق تنظیم شده را به رویت و امضای بیمه شده برساند. بر این اساس در زمانی که لیست های پرداختی حق بیمه به صورت کاغذی تهیه و ارسال می شد، کارفرمایان اقدام به اخذ امضاء و تایید مراتب از بیمه شده می کردند. اما از زمانی که ارسال لیست و پرداخت حق بیمه؛ به شکل الکترونیکی صورت می پذیرد عملاً این رویت و تایید مفاد لیست ارسالی از سوی بیمه شده امکان پذیر نیست. لذا مقرر شده سازمان تامین اجتماعی از ابزارهای به روز، برای آگاهی بخشی به بیمه شدگان در این خصوص استفاده کند که با ارسال پیامک، این خلاء پر خواهد شد.

وی همچنین گفت: از بهمن ماه سال گذشته، این پیامک ها برای بیمه شدگان تحت پوشش ادارات کل تامین اجتماعی غرب و شرق تهران ارسال و با توجه به نتایج موفقیت آمیز آن، از خرداد ماه امسال، پیامک مزبور برای تمامی بیمه شدگان اجباری (کارگاهی) در سراسر کشور ارسال خواهد شد.

مدیرکل نامنویسی و حساب های انفرادی سازمان تامین اجتماعی درباره محتوای پیامک های ارسالی سازمان تامین اجتماعی گفت: با توجه به مهلت قانونی کارفرما برای پرداخت حق بیمه، زمانی که حق بیمه از سوی وی پرداخت و سابقه ایجاد شود، پیامکی از سوی سازمان تامین اجتماعی به بیمه شده ارسال می شود و درصورتی که بیمه شده مغایرتی در اطلاعات دریافتی مشاهد کند، می تواند با مراجعه به شعب سازمان یا سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir اعتراض خود را ثبت کند.

وی آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به بیمه شدگان از کارکرد، دستمزد و عنوان شغلی که کارفرما برای آنها منظور کرده و معیار برخوداری ایشان از خدمات این سازمان خواهد بود را از مزایای قابل توجه ارسال پیامک ماهانه به بیمه شدگان برشمرد و افزود: پیشگیری از طرح دعاوی در مراجع قانونی و پرهیز از فرار بیمه ای، از دیگر مزیت های این طرح است. همچنین با اجرای این طرح، امکان اصلاح و واقعی کردن دستمزدها و عنوان شغلی برای بیمه شده فراهم می شود. همچنین با توجه به این که اعتراض به عنوان شغلی؛ از دعاوی پرتکرار بیمه شدگان در دیوان عدالت اداری است؛ با ارسال این پیامک، کارگران از عنوان شغلی که کارفرما برای آنها گزارش کرده است مطلع و در صورت لزوم، قبل از آن که نیاز به خدمات سازمان تامین اجتماعی پیدا کنند، در مورد اصلاح آن اقدام خواهند کرد.

عمرانی افزود: از آن جا که این پیامک به شماره تلفن همراهی که در سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی ثبت شده ارسال می شود، از تمامی بیمه شدگانی که تاکنون در این سامانه ثبت نام نکرده اند دعوت می کنیم در اسرع وقت نسبت به ثبت نام در این سامانه به نشانی es.tamin.ir اقدام کنند و اگر هم پیش از این در سامانه ثبت نام کرده اند و اطلاعات آنها به ویژه شماره تلفن همراه تغییر کرده است، سریع تر به این سامانه مراجعه و اطلاعات خود را به روزرسانی کنند.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیمه شدگان تامین اجتماعی حتما بخوانند/ منتظر این پیامک ویژه باشید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیمه شدگان تامین اجتماعی حتما بخوانند/ منتظر این پیامک ویژه باشید"، کلیک کنید.