اگر آکنه دارید، این مواد غذایی را در تابستان نخورید

اگر آکنه دارید، این مواد غذایی را در تابستان نخورید

آفتاب نیوز :

 اگر می خواهید که از تشدید آکنه در تابستان امسال جلوگیری کنید و پوست شفافی داشته باشید باید از مصرف برخی خوراکی ها و مواد غذایی خوداری کنید یا مصرف آن ها را به حداقل برسانید.

1. انبه

انبه یکی از محبوب ترین میوه های تابستانی در سراسر جهان است، اما زیاده روی در مصرف آن برای سلامتی پوست مفید نیست. انبه ها سرشار از قند هستند و زیاده روی در مصرف آن ها باعث اختلال در تعادل هورمون ها و افزایش ترشحات سبوم (چربی پوست) می شود. چنین اتفاقی می تواند باعث انسداد روزنه های پوستی شود و در ادامه مشکلاتی مثل آکنه های پوستی را به وجود بیاورد؛ بنابراین کسانی که پوست مستعد آکنه دارند، باید از مصرف مداوم میوه های سرشار از قند مثل انبه خودداری کنید. 

2. هله هوله ها و خوراکی های دارای شاخص گلایسمی بالا

هله هوله های شیرین، خوراکی های فراوری شده و کربوهیدرات های تصفیه شده همگی باعث افزایش قند خون می شوند و در شکل گیری آکنه نقش دارند. مصرف روزانه این خوراکی ها و مواد غذایی باعث افزایش تولید فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) می شود که با افزایش خطر ابتلا به بعضی از سرطان ها ارتباط دارد. 

یکی از مطالعات منتشرشده در American Academy of Dermatology هم نشان می دهد که رژیم غذایی با شاخص گلایسمی پایین می تواند میزان شکل گیری آکنه ها را کاهش دهد. خوراکی ها و مواد غذایی دارای شاخص گلایسمی پایین عبارتند از بیشتر انواع سبزیجات تازه، بعضی از میوه های تازه، لوبیا و جو دوسر. 

3. شکلات و محصولات لبنی 

شیر (مخصوصا شیر بدون چربی یا شیر کم چرب) می تواند مشکلات آکنه را تشدید کند، زیرا این شیر ها معمولا قند زیاد و پروتیین وِی بیشتری دارند. دریافت مقادیر بالای پروتیین وِی هم درواقع می تواند باعث شکل گیری آکنه های پوستی شود. 

مطالعات مختلفی نشان داده اند که هرچه میزان مصرف شکلات ها بیشتر باشد، مشکلات آکنه ای هم (به دلیل بالا بودن قند در شکلات ها و اختلال در تعادل هورمون ها) افزایش می یابند؛ بنابراین کسانی که با مشکل آکنه مواجه هستند، باید در فصل تابستان از مصرف شکلات ها خودداری کنند و محصولات لبنی را هم با نظر متخصصان پوست ومو یا متخصصان تغذیه مصرف کنند. 

4. رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات ها 

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات ها (مخصوصا کربوهیدرات های تصفیه شده مثل نان های سفید، ماکارونی سفید، برنج سفید و…) می تواند باعث افزایش شدید قند خون و افزایش IGF-1 شود. این اتفاق باعث اختلال در تعادل هورمون ها می شود، ترشحات سبوم را افزایش می دهد و در شکل گیری آکنه نقش دارد. 

اما اگر رژیم غذایی شما دارای مقادیر کنترل شده ای از کربوهیدرات های پیچیده باشد، سطح قند خون هم در بدن کاهش می یابد. همین روند می تواند پیامد های مثبتی برای سلامتی پوست داشته باشد، زیرا شکل گیری «فراورده های نهایی گلیکاسیون پیشرفته» (AGEs) را کاهش می دهد، درحالی که این ترکیبات باعث پیری پوست می شوند. 

5. مواد غذایی کم فیبر

وقتی که درباره خوراکی های باکیفیت برای داشتن پوست شفاف و یکدست صحبت می کنیم، باید بدانیم که خوراکی ها و مواد غذایی کم فیبر مثل هله هوله های فراوری شده و نوشابه های شیرین قطعا گزینه های غذایی خوبی نیستند، زیرا باعث افزایش قند خون و اختلال در میکروبیوم روده می شوند. همین دو مشکل هم باعث شکل گیری التهاب در بدن و پدید آمدن جوش های پوستی می شوند؛ بنابراین باید مواد غذایی سرشار از فیبر مثل سبزیجات برگدار، میوه ها، حبوبات و مغزدانه های خام را جایگزین مواد غذایی کم فیبر کنیم تا گوارش سالم تر، میکروبیوم متعادل و قند خون پایدار داشته باشیم و از شکل گیری آکنه جلوگیری کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اگر آکنه دارید، این مواد غذایی را در تابستان نخورید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اگر آکنه دارید، این مواد غذایی را در تابستان نخورید"، کلیک کنید.