البرز در حوزه تولید شیر در جایگاه پنجم کشوری قرار دارد – خبرگزاری تیکسر | اخبار ایران و جهان

البرز در حوزه تولید شیر در جایگاه پنجم کشوری قرار دارد - خبرگزاری تیکسر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری تیکسر، ابراهیم نوغانچی ثابت ظهر سه شنبه در چهارمین همایش علمی تخصصی بهبود گله های گاو شیری با اشاره به اینکه سرانه تولید شیر هر راس دام در استان البرز حدود 35 کیلوگرم است مطرح کرد: آب و هوای مناسب، خوراک و ژنتیک خوب دام های این استان از علل احراز رتبه در این زمینه هستند.

وی افزود: کیفیت شیر خام تولیدی در این استان به حدی مطلوب است که کارخانه های شاخص لبنی کشور مشتریان عمده شیر البرز هستند. این استان دارای 176 واحد دامپروری صنعتی و یک هزار و 292 واحد دامی غیرصنعتی و روستایی است.

نوغانچی بیان کرد: تعداد کل دام سنگین شیری در البرز 178 هزار راس برآورد شده که از این تعداد 111 هزار راس در واحدهای صنعتی و 67 هزار راس در واحدهای نیمه صنعتی و روستایی پرورش داده می شوند. البرز به لحاظ تعداد دام رتبه 28 کشوری را دارد اما به لحاظ تولید شیر در جایگاه پنجم کشوری است.

به گفته مدیرعامل اتحادیه دامداران استان البرز، این اتحادیه برای ارتقای کمی و کیفی تولید گوشت قرمز و شیر تاکنون با مهم ترین مراکز علمی و آموزشی کشور همچون دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران، مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) و مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی قرارداد همکاری منعقد کرده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "البرز در حوزه تولید شیر در جایگاه پنجم کشوری قرار دارد – خبرگزاری تیکسر | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "البرز در حوزه تولید شیر در جایگاه پنجم کشوری قرار دارد – خبرگزاری تیکسر | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.