اقدام کم سابقه هند برای خرید ارزان تر نفت روسیه

اقدام کم سابقه هند برای خرید ارزان تر نفت روسیه

هند در اقدامی کم سابقه از پالایشگاه های نفتی دولتی و شرکت خصوصی ریلاینس اینداستریز درخواست کرده است در خصوص قرارداد تامین بلندمدت نفت با روسیه، مشترکا مذاکره کنند.

به گزارش تیکسر، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: دولت می خواهد نرخ تخفیف حداقل یک سوم از نفتی که پالایشگاه های هند تحت قرارداد از روسیه خریداری می کنند، ثابت باشد تا اقتصاد این کشور را در برابر نوسان قیمت نفت محافظت کند. درخواست برای مذاکره مشترک، غیررسمی بوده است.

با این حال، منابع آگاه می گویند بعید است شرکت ریلاینس، اطلاعات حساس را با پالایشگاه های نفتی دولتی به اشتراک بگذارد زیرا آنها در بازار سوخت داخلی، رقیب هستند و این امر، مانع تلاش های دولت برای همکاری بین پالایشگاه ها می شود.

هند، خریدار بزرگ نفت روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین بوده است اما تشدید سخت گیری در اعمال تحریم های آمریکا، این تجارت را فلج کرد و باعث شد برخی از پالایشگاه ها مجبور شوند نفت گران تر را از منابع دیگر خریداری کنند. این کشور جنوب آسیا می خواهد پالایشگاه های دولتی به جای رقابت، با یکدیگر همکاری کرده و قدرت چانه زنی را در زمان مذاکرات خرید نفت افزایش دهند.

همکاری بین پالایشگاه ها بی سابقه نیست. پالایشگاه های دولتی مذاکرات مشترکی با صادرکنندگان در خاورمیانه و غرب آفریقا داشته اند تا از شرایط مطلوب تری در خرید برخوردار شوند اما این موضوع که دولت هند از یک پالایشگاه خصوصی کمک درخواست کند، کم سابقه است.

به گفته منبع آگاه، پالایشگاه های دولتی به دنبال خرید نفت با تخفیف بیش از پنج دلار در هر بشکه نسبت به قیمت نفت برنت هستند اما مسکو، نفت را با تخفیف سه دلار عرضه می کند و تمایلی به دادن تخفیف بیشتر ندارد. تخفیف برای خرید یک گرید نفتی روسیه در ابتدای جنگ اوکراین، به بیش از 30 دلار رسید اما از آن زمان، کمتر شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت «ایندین اویل»، تنها پالایشگاه دولتی است که پیش از این، قرارداد خرید بلندمدت با روسیه داشته است اما این قرارداد در پایان مارس، منقضی شد و به دلیل عدم وجود تفاهم در خصوص حجم و قیمت، تمدید نشده است.

پایان خبر تیکسر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اقدام کم سابقه هند برای خرید ارزان تر نفت روسیه" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اقدام کم سابقه هند برای خرید ارزان تر نفت روسیه"، کلیک کنید.