افزایش دو برابری آتش سوزی در جنگل های کرخه/ از دست رفتن تعداد زیادی از درختان بومی

تیکسر/خوزستان رییس پارک ملی کرخه از افزایش دو برابری موارد آتش سوزی در جنگل های شوش و کرخه از ابتدای امسال خبر داد.

محمد الوندی در گفت وگو با تیکسر، با اشاره به وقوع مکرر آتش سوزی در جنگل های شوش و کرخه اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون 27 فقره آتش سوزی در جنگل های کرخه و شوش در مساحت 115 هکتار رخ داده است. امسال تعداد آتش سوزی ها نسبت به سال گذشته بسیار افزایش داشته و بیش از دو برابر شده است.

وی با اشاره به سوختن درختان بومی منطقه در آتش سوزی ها افزود: اگر در هر 10 متر یک نهال برآورد شود رقم بالایی از درختان جنگل های کرخه از دست رفته اند هر چند سوختن درختان صددرصدی نیست و ممکن است یک درخت 20 درصد و یک درخت صددرصد بسوزد.

چرا جنگل های کرخه در آتش می سوزند؟

رییس پارک ملی کرخه با اشاره به دلایل آتش سوزی جنگل های کرخه گفت: بخشی از این آتش سوزی ها در پی سرایت آتش از اراضی کشاورزی به جنگل ها رخ می دهد و دلیل تعدادی نیز نامعلوم است.

الوندی بیان کرد: در خصوص سرایت آتش از اراضی کشاورزی، شش نفر شناسایی شده اند و در حال پیگیری قضایی این موارد هستیم. بخشی از آتش سوزی ها هم عمدی و اقدامات تلافی جویانه در پی پیگیری های قبلی بوده اند که یک نفر که اقدام به آتش زدن جنگل کرده بود شناسایی شده و پیگیری قضایی در حال انجام است.

افزایش دو برابری آتش سوزی در جنگل های کرخه/ از دست رفتن تعداد زیادی از درختان بومی
آتش سوزی در پارک ملی کرخه – 10 خردادماه 1403

وی عنوان کرد: بنابراین همه موارد آتش سوزی توسط عامل انسانی رخ می دهند اما ممکن است عمدی یا سهوی باشند و معمولا  این آتش سوزی ها به دلیل شرایط طبیعی رخ نمی دهند.

رییس پارک ملی کرخه گفت: برخی از آتش سوزی ها هم ممکن است توسط دامداران برای از بین بردن پوشش گیاهی برای تسهیل در تردد یا از بین بردن پناه گوشت خواران مانند گرگ انجام شود. گاهی کشاورزان هم برای از بین بردن تراکم گیاهی و جلوگیری از پناه بردن حیواناتی مانند گراز این کار را انجام می دهند.

پیش بینی افزایش آتش سوزی جنگل های کرخه در فصل گرم

وی در خصوص پیش بینی وضعیت آتش سوزی جنگل ها در فصل تابستان عنوان کرد: انتظار می رود آتش سوزی ها باز هم اتفاق بیفتند. با توجه به اینکه بیشتر کشاورزان تاکنون کاه و کلش مزارع را آتش زده اند شاید تا حدودی انتظار تعداد موارد سرایت آتش از مزارع به جنگل کاهش یابد اما در بخش پوشش گیاهی خشک امکان افزایش تعداد و مساحت آتش سوزی وجود دارد.

افزایش دو برابری آتش سوزی در جنگل های کرخه/ از دست رفتن تعداد زیادی از درختان بومی
آتش سوزی در پارک ملی کرخه – 15 خردادماه 1403

الوندی با تاکید بر لزوم فراهم آوردن امکانات مهار آتش سوزی در منطقه کرخه گفت: در شهرستان کرخه امکانات اطفای حریق چندانی در دست نیست و تجهیزات سازمان آتش نشانی کرخه هم زیاد نیست. با فرمانداران شهرستان های شوش و کرخه صحبت کرده ایم و تصمیماتی گرفته شده است که شاید همه مشکلات را حل نکند اما با این همکاری، بخشی از مشکلات مهار آتش سوزی های جنگل ها حل خواهد شد.

پایان خبر تیکسر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش دو برابری آتش سوزی در جنگل های کرخه/ از دست رفتن تعداد زیادی از درختان بومی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش دو برابری آتش سوزی در جنگل های کرخه/ از دست رفتن تعداد زیادی از درختان بومی"، کلیک کنید.