اظهارنظر 6 نامزد ریاست جمهوری درباره بنزین/ افزایش قیمت بنزین در دولت بعدی حتمی است؟

به گزارش خبرگزاری تیکسر، ایران با پیوستن به باشگاه واردکنندگان بنزین شرایط تامین سوخت را تغییر داد تا جایی که حتی برای امسال پیش بینی واردات پنج میلیارد دلاری برای بنزین و گازوییل نیز شده، هرچند که تا کنون کشور با مشکل تامین سوخت مواجه نشده اما زنگ خطر این موضوع به صدا درآمده است. درواقع افت 6 میلیارد دلاری درآمد ارزی بنزین، نیمی از افزایش درآمد دولت از صادرات نفت است.

تیکسر نوشت: طبق پیش بینی ها با تداوم روند فعلی، ایران در 10 سال آینده نیازمند واردات سالانه 25 میلیارد دلار بنزین خواهد بود که این عدد معادل نیمی از ظرفیت صادرات نفت کشور است. نبود سیاستگذاری درست در حوزه انرژی برای تنوع بخشی سبد سوخت، ایجاد راهکارهایی برای کاهش قیمت، نبود مدیریت به جا و منطقی و از همه مهم تر جولان خودروهای فرسوده و پرمصرف در کشور موجب شده تا با توده بزرگ از ناترازی سوخت در کشور مواجه شویم.

موضوعی که حتی انتقاد مقام معظم رهبری را به دنبال داشت و ایشان در دیدار خود با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی صراحتا نسبت به موضوع ناترازی انرژی در کشور تذکر دادند و اعلام کردند که اکنون “در مسیله ی سوخت، به معنای واقعی کلمه مشکل داریم. ما کشور تولیدکننده ی نفت، با این همه منابع زیرزمینی نفتی، بنزین وارد کنیم؟ این معنی دارد؟ معنایش همین است که ما در یک مسیله ی کلان دچار مشکلیم”.

این تذکرات توجهات را بیش از گذشته به موضوع ناترازی سوخت سوق داد و ایجاد راهکار برای گذر از ناترای سوخت در کشور کلید خورد و راهکارهای متفاوتی همچون تنوع بخشی سبد سوخت، جمع آوری خودروهای فرسودهاقداماتی مقابله با قاچاق و ایجاد ابزارهای غیرقمتی تدبیر شد، با این حال اما همچنان کشور با ناترازی سوخت دست و پنجه نرم می کند، موضوعی که بی شک برای دولت چهاردهم نیز می تواند یک چالش باشد.

دولت نیز نمی تواند خارج از قانون اقدام به افزایش قیمت بنزین کند

همین مساله نامزدهای انتخابات دولت چهاردم را به اظهارنظر وادار کرده، مسعود پزشکیان در این رابطه گفته هر حرکتی که می خواهیم برای اصلاح قیمت بنزین و رفع هر ناترازی انجام دهیم در ابتدا باید مردم را توجیه و آماده کنیم و در آن ها این پذیرش به وجود بیاید که این مداخله منجر به درمان خواهد شد؛ این که من تصمیم بگیرم بدون مشارکت مردم و نظر مردم یک شبه تصمیم بگیرم و آن فاجعه به وجود بیاید نه علمی و نه قابل قبول است.

وی با اختصاص سهمیه بنزین به کسانی که خودرو ندارند موافق است و معتقد است کسانی که خودرو ندارند، در صورت دریافت سهمیه بنزین دولتی و فروش آن با هزینه آزاد می توانند تا حدودی فشار شرایط تورمی و افزایش قیمت ها را برای خود کاهش دهند.

به عقیده او، اگر دولت قیمت بنزین را به فرض مثال 10 تا 20 هزار تومان اعلام کند و سهم هر فردی 15 لیتر بنزین باشد، 150 تا 300 هزار تومان پول به او تعلق گرفته است و سهم یک خانواده پنج نفره از بنزین ماهانه حدود یک میلیون و 200 هزار تا یک میلیون و 500 هزار تومان می شود. در حال حاضر دولت یارانه به بنزین اختصاص می دهد. افرادی که ماشین دارند از سهمیه ماهانه 60 لیتر دولت استفاده می کنند، اما افرادی که خودرو ندارند از یارانه بنزین محروم هستند. افراد فاقد خودرو از این یارانه محروم هستند درحالی که گرانی های ناشی از اختصاص این یارانه در زندگی روزمره، بیشتر به آنها تحمیل می شود.

اظهارنظر نامزدهای ریاست جمهوری درباره "بنزین"

پزشکیان درباره افزایش قیمت بنزین نیز گفته که افزایش قیمت بنزین در برنامه هفتم توسعه پیشی بینی نشده است و دولت نیز نمی تواند خارج از قانون اقدام به افزایش قیمت بنزین کند.

وی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین با تصمیم سران سه قوه، نیز اظهار کرد که این اختیاراتی است که مقام معظم رهبری به سران سه قوه داده و ممکن است که به این افزایش قیمت اقدام کنند.

سهمیه بندی بنزین اولین پروژه بزرگ دولت الکترونیک بود

مصطفی پورمحمدی نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری نیز در این رابطه گفت: برای نخستین بار موضوع سهمیه بندی بنزین در زمان احمدی نژاد آغاز شد که اولین پروژه بزرگ دولت الکترونیک بود.

اظهارنظر نامزدهای ریاست جمهوری درباره "بنزین"

وعده بیمه و سهمیه بنزین به رانندگان تاکسی اینترنتی

اما امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یک گام جلوتر رفت و حل مشکل بیمه و سهمیه بنزین رانندگان تاکسی های اینترنتی را وعده داد و گفت ما به فکر سهمیه بنزین کسانی هستیم که از این محل ارتزاق می کنند.

اظهارنظر نامزدهای ریاست جمهوری درباره "بنزین"

به گفته وی بار مهمی از حمل و نقل عمومی کشور، امروز بر دوش رانندگان تاکسی های اینترنتی است و مردم بدون زحمات آنها به مقصد نمی رسند. دولت خانواده مشکل بیمه و سهمیه بنزین خانواده بزرگ فعالان سکوهای برخط حمل و نقل را حل خواهد کرد.

اگر 10 پالایشگاه داشته باشیم می توانیم نفت منطقه را بخریم

سعیید جلیلی نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری نیز در اظهارات خود به خودکفایی در تولید بنزین اشاره کرد و گفت: دشمن گفت می خواهیم بنزین را تحریم کنیم چون بنزین را وارد می کردیم اما وقتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس ساخته شد، در تولید بنزین خودکفا شدیم و تحریم بنزین شکست خورد. شهید رییسی نشان داد می توان 1.5 میلیون بشکه نفت فروخت؛ البته دغدغه ما نباید فروش نفت باشد.

اظهارنظر نامزدهای ریاست جمهوری درباره "بنزین"

به گفته وی کسی که نفت ما را می خرد آن را به فرآورده تبدیل کرده و 10 برابر قیمت نفت به ما می فروشد. اگر 10 پالایشگاه داشته باشیم می توانیم نفت منطقه را بخریم و به فرآورده تبدیل کنیم و هزاران شغل ایجاد کرده و برای کشور ارزآوری کنیم.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اظهارنظر 6 نامزد ریاست جمهوری درباره بنزین/ افزایش قیمت بنزین در دولت بعدی حتمی است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اظهارنظر 6 نامزد ریاست جمهوری درباره بنزین/ افزایش قیمت بنزین در دولت بعدی حتمی است؟"، کلیک کنید.