ابتلا به کیست مویی در بین مردان شیوع بیشتری دارد 

ابتلا به کیست مویی در بین مردان شیوع بیشتری دارد 

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر سید حامد شریعت رضوی با اشاره به اینکه کیست مویی به علت مسائل ژنتیک و مادرزادی و یا اکتسابی بروز می‌کند، خاطر نشان کرد: این عارضه در هر قسمتی از پوست می‌تواند اتفاق بیفتد، ولی شایع‌ترین آن از نوع مقعدی یا همان پایین کمر است. 

فوق تخص جراحی کلورکتال تصریح کرد: در ابتدا ممکن است به غیر از فرورفتگی کوچک و گودی مانند روی سطح پوست، علائم قابل توجهی نداشته باشید. با این حال، هنگامی که کیست آلوده شده و رشد کند، به سرعت به یک آبسه مقعدی (بافت متورم و ملتهب پر از چرک) تبدیل می‌شود.

دکتر شریعت رضوی با بیان اینکه در مرحله اولیه فرد فقط یک برآمدگی کوچک مثل تیله پشت خود حس می‌کند. ولی وقتی بیماری پیشرفت کند، علائم آن نیز متفاوت ظاهر می‌شوند، ابراز کرد: تورم و ملتهب شدن کیست، درد هنگام نشستن یا ایستادن، قرمز شدن پوست و احساس درد در اطراف ناحیه، چرک یا تخلیه خون از آبسه، ایجاد بوی بد از محل کیست، مو‌های بیرون زده از ضایعه و یا ایجاد بیش از یک کیست سینوسی، یا سوراخ در پوست از جمله علائم کیست مویی است. 

وی با اشاره به اینکه چاقی مزمن، ابتلا به مشکلات هورمونی، محدوده سنی جوانان، سبک زندگی بدون تحرک و ورزش نکردن، برخی از عواملی است که می‌تواند زمینه ابتلا به کیست مویی را افزایش دهد، بیان کرد: اشتغال به مشاغلی که نیاز به نشستن طولانی مدت دارد و مو‌های سفت یا درشت زائد در بدن از دیگر عوامل زمینه ساز ابتلا به بیماری کیست مویی است. 

فوق تخص جراحی کلورکتال و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بهداشت و شستشو و حذف مو‌های زائد با کرم نظافتی یا ماشین‌های مو تراش در جلوگیری از ابتلا به کیست مویی موثر است، گفت: البته اگر پوست آسیب دیده باشد نباید تا بهبودی کامل از کرم‌های موبر استفاده کرد، زیرا محتوای این کرم‌ها می‌توانند محرک و زمینه ساز عفونت زخم باشند. 

وی بیان کرد: ۳ تا ۱۱ جلسه لیزر مو‌های زائد در کاهش خطر ابتلا به کیست مویی موثر است و در هنگام لیزر نیز حدود سه یا ۴ سانت اطراف محل کیست را نیز لیزر میکنند تا از عود دوباره آن پیشگیری کنند. 

دکتر شریعت رضوی با بیان اینکه فعالیت‌هایی که باعث اصطکاک می‌شوند، مانند نشستن طولانی می‌تواند باعث عود دوباره بیماری شود، گفت: شایع‌ترین مکان برای بروز کیست مویی، شکاف بین باسن است و یکی از مهمترین علل بروز آن تعریق زیاد و bma بالای ۲۵ احتمال بروز مجدد را تشدید می‌کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ابتلا به کیست مویی در بین مردان شیوع بیشتری دارد " هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ابتلا به کیست مویی در بین مردان شیوع بیشتری دارد "، کلیک کنید.